Æblecykletur
Vi skal på æblecykeltur, idet vi cykler til alle ebeltofterne og undervejs støder vi på æbletofter med Karen Blixens Æbletræ og kronprins Frederiks Taffelæbletræ.
Måske også til dit æbletræ!
Turen går også til flere af byens stenæbler. Vi skal selvfølgelig også høre om byens navn og dens historie. - Her kommer du virkeligt rundt i og omkring Ebeltoft.
Æbletofterne
Formålet med tofterne er at fremhæve de danske æbler og samtidig at præsentere Æbeltoft som æblets by.Der er i dag ca. 350 æbletræer plantet i tofterne.
Træerne er forsynet med en plade, hvor sorten oplyses samtidig med at giveren af træet er nævnt.Når det har kunnet lades sig gøre at plante så mange dejlige æbletræer, er det på grund af stor opbakning fra borgere og virksomheder, som har betalt træerne.
Ebelfestival har plantet træerne og har sørget for vedligeholdelse af lundene, dels ved frivillig arbejdskraft og dels med hjælp fra kommunen.Ud over, at tofterne pryder Ebeltoft, er de til glæde for mange borgere, som gerne vil smage et dansk æble. Det står nemlig frit for at pukke og smage æblerne.
Srenæblerne
Siden 2004 har Ebeltoft og omegn været prydet med meget flotte stenæbler. Nogle i nøgen grå beton, andre iklædt smukke dekorationer af lokale kunstnere. Og flere har endda illustrationer med lokalhistoriske begivenheder.
Siden 2004 er der sideløbende blevet etableret 14 smukke Æblelunde i og rundt om byen. Alt dette for at gøre Ebeltoft mere kendt som en by med æbler. Og det må siges at være lykkes, hvilket de meget succesrige Ebelfestivaler i høj grad bekræfter.
.jpg?etag=W%2F%22175be4-1a1060a2e88%22&sourceContentType=image%2Fjpeg&ignoreAspectRatio&resize=243%2B344&extract=0%2B0%2B243%2B256&quality=85)
.jpg?etag=W%2F%2213dd6f-1a106f3f630%22&sourceContentType=image%2Fjpeg&ignoreAspectRatio&resize=286%2B200&extract=0%2B0%2B286%2B200&quality=85)
